Видатні Українці: Довідник

Зіновій Теодор (Богдан) Хмельницький (1595—1657)

Зіновій Теодор (Богдан — народна форма церковного імені Теодор) Михайлович Хмельницький народився в 1595 році у родині заможного козака. Отримавши освіту в єзуїтському колегіумі, він із юних років почав брати участь у походах запорожців проти турків і татар.

У віці 25 років, у ході невдалої для польсько-українських військ битви на Цецорських полях, Богдан Хмельницький разом із батьком потрапив у полон, звідки обом удалося звільнитися лише з великими труднощами.

Приводом до виступу Хмельницького проти польської влади послужив особистий конфлікт. Із Хмельницьким ворогував чигиринський підстароста Данило Чаплинський. Скориставшись відсутністю господаря, цей шляхтич напав на хутір Суботів, що належав Хмельницькому, і розграбував його. Мало того — у результаті інтриг і наклепу того ж Чаплинського Хмельницький був заарештований і кинутий у в’язницю.

Після звільнення ображений воїн разом із сином Тимофієм вирушив на Січ, де його проголосили гетьманом — він мав величезний авторитет серед козаків.

Перші перемоги над поляками в битвах під Корсунем і Жовтими Водами далися повсталим легко — поляки не очікували, що зіштовхнуться з настільки вмілим керівництвом військами. Але вже восени того ж 1648 року п’ятдесятитисячна польська армія вдерлася в Україну, щоб жорстоко покарати заколотників. Після триденного бою під Пилявцями козацьке військо оточило польську армію, захопило табір ворога, величезний обоз і понад сто гармат.

Однак у червні 1651 року під Берестечком відбувся великий бій, у якому повстанці Хмельницького були розбиті — насамперед через зраду союзника, кримського хана.

Військові невдачі примусили гетьмана шукати нових союзників. Надії гетьмана, пов’язані з турками, не виправдалися, і тоді його погляд звернувся на північ — до Москви. У 1654 році Хмельницький у містечку Переяславі уклав військовий союз із Московською державою. І хоча згодом козацька старшина створила міф про те, що в Переяславі відбулося «добровільне возз’єднання» двох держав, задум великого гетьмана полягав у тому, щоб використовувати на благо України протиріччя між сильними й агресивними державами — Польщею, Туреччиною, Швецією та Росією, нацьковуючи їх одна на одну. Не вдалося — «хижаки» зуміли домовитися між собою і заходилися терзати Україну, роздираючи її на частини.

Шостого серпня 1657 року Богдан Хмельницький, видатний гетьман, полководець і державний діяч України, раптово помер. Ця смерть поставила молоду українську державу в дуже складне становище. Шістнадцятирічний син Хмельницького Юрій, якого батько призначив своїм спадкоємцем, усього місяць пробув гетьманом, після чого на його місце було призначено Івана Виговського, блискучого дипломата, який прагнув миру з Польщею і Литвою.

Почався довгий і кривавий період в історії України, який народ назвав Руїною. Козацька держава, створена титанічними зусиллями Богдана Хмельницького і його вірних соратників, розпалася.