Видатні Українці: Довідник

Микола Лисенко (1842—1912)

Микола Лисенко, видатний український композитор, диригент, педагог і збирач пісенного фольклору, був нащадком стародавнього козацько-старшинського роду. Він народився в селі Гриньки на Полтавщині, навчався в Харківському та Київському університетах, де отримав ступінь кандидата природничих наук. Однак музика кликала його непереборно, тож у 1867—1869 роках він здобув музичну освіту в Лейпцігу (Німеччина), а потім удосконалювався під керівництвом одного з найвидатніших російських композиторів того часу М. Римського-Корсакова.

Після повернення до Києва Лисенко працював музичним педагогом, а в 1904 році відкрив власну музично-драматичну школу. Всі ці роки композитор залишався в центрі музичного та національно-культурного життя: виступав з концертами, організовував хори і гастролював з ними по всій Україні, був одним із найактивніших членів «Філармонічного товариства любителів музики та співу», засновником музичного товариства «Боян».

Грошові збори від концертів за участю М. Лисенка зазвичай направлялися на громадські потреби — зокрема на допомогу 183 студентам Київського університету, відданим у солдати за участь в антиурядових демонстраціях 1901 року.

Композитор був глибоким знавцем народної музики і залишив нащадкам не лише записи обрядів, дум і пісень. Йому належать класичні обробки кращих народних пісень і більше 80 вокальних і фортепіанних творів, у яких широко використані національні українські мотиви. Не менш важливе місце в його творчості посідають твори на вірші Тараса Шевченка — «Музика до “Кобзаря”», «Гайдамаки» та інші.

Безсмертну славу принесли композиторові його видатні твори для музичного театру, серед яких такі шедеври, як опери «Ніч перед Різдвом», «Утоплена», «Тарас Бульба» та «Енеїда». Саме вони заклали основи українського національного оперного мистецтва.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.