загрузка...

Яндекс цитирования

СЕРЕДНІ ВІКИ
Об'єднання земель Північно-Східної Русі навколо Москви

Міжусобні війни в Московській державі

Після смерті Дмитрія Донського наступником став його син Василій І (1389-1425). За його правління було зроблено першу спробу приєднання значних володінь і створено ту соціальну базу, на яку спиралася влада великого князя, — боярство. Ним стали великі землевласники, які отримали свої землі у спадок і походили з родів удільних князів.

У 1393 р. Василій І ліквідував Нижньогородське князівство і приєднав його до Москви. Але на шляху до подальших придбань Москви стали Литва, яка на чолі з князем Вітовтом проводила активну «східну політику», і Орда, що не бажала втратити контроль над землями Північно-Східної Русі.

25 років правління вже в новому, XV ст., були для Москви тяжкими: три війни проти Литви; перший спустошливий набіг кримських татар під проводом Єдигея у грудні 1408 p.; постійні конфлікти з Новгородом, а на додаток — смерть старшого сина, наступника Івана.

Після смерті великого князя Василія І в Москві розгорілася жорстока міжусобна боротьба. Розпочав її другий син Дмитрія Донського — Юрій, князь Звенигородський, який виступив проти сина Василія І — свого небожа Василія II, якому не хотів поступитися троном.

Зі смертю Юрія боротьбу продовжили його сини Дмитрій Шемака і Василій Юрійович, але обидва зазнали поразки. Василій II у цій боротьбі втратив зір, за що отримав прізвисько Темний.

Так завершилася міжусобиця нащадків Дмитрія Донського. Василій II, відновивши свою владу, продовжив політику зміцнення Москви як центру Північно-Східної Русі. Всі, хто зазіхав на його владу, підлягали знищенню. Успіхи в політиці були забезпечені не особистими якостями (він був пересічним, слабким і підступним), а його радниками. Свою недалекоглядність він особливо переконливо виявив у заповіті, яким знову переділив князівство на уділи для синів. На щастя Москви, попередня централізаторська політика пустила настільки могутнє коріння, що нового розпаду володінь не сталося.
Довідник для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з всесвітньої історії


загрузка...
загрузка...