загрузка...

Яндекс цитирования

Історія України опорні конспекти 11 клас

Політична реформа

 

Про необхідність проведення політичної реформи було обговорено на XIX партійній конференції (28 червня — 1 липня 1988 р.).

Суть політичної реформи:

1. Побудова правової держави.

2. Поділ влади на законодавчу, виконавчу і судову.

3. Розширення демократизації суспільного життя і поширення гласності.

4. Поступовий перехід влади від партійного апарату до державних органів.

5. Розширення повноважень рад.

6. Державні органи мають обиратися парламентським шляхом.

 

Було введено альтернативність у висуненні кандидатів у депутати під час виборів народних депутатів СРСР 1989 р.

Травень — червень 1989 р. Відбувся перший з’їзд народних депутатів СРСР, який транслювали по радіо і телебаченню. На з’їзді сформовано двопалатну Верховну Раду СРСР. Обговорювали питання про повновладдя рад, про розмежування функцій державних і партійних органів, про передачу під управління рад підприємств, що виробляють продукцію і послуги на місцевому рівні, а також об’єкти аграрно-промислового комплексу.

Березень 1990 р. Відбувся позачерговий третій з’їзд народних депутатів СРСР, на якому запропоновано посаду президента СРСР. Першим президентом СРСР став М. Горбачов, залишивши за собою й найвищу посаду в партії.

Демократизація — процес подолання авторитарного управління суспільним життям через законодавче забезпечення демократичних прав і свобод, самоврядування народу.

В Україні перебудовчі процеси відбувалися повільно. Причиною цього вважали консервативні тенденції в партійному керівництві республіки. Їх пов’язували з діяльністю першого секретаря ЦК КПУ В. Щербицького.

 

Зрушення в політичному житті України

 

28 вересня 1989 р. Пленум ЦК КПУ за участі М. Горбачова, на якому увільнено від обов’язків першого секретаря і члена політбюро ЦК КПУ В.Щербицького. Новим першим секретарем обрано В. Івашка.

Політика гласності й політичні реформи, започатковані у 1988 р., дали могутній поштовх до зростання громадської й політичної активності українського суспільства.

Відбувалася швидка політизація суспільної свідомості.

З’явилися нові періодичні видання (зокрема «Голос відродження», «Молода Україна», «Дзвін» тощо), на сторінках яких друкували матеріали про проведення політичної реформи.


загрузка...
загрузка...