Історія України опорні конспекти 7 клас

Київське князівство середини XII — першої половини XIII ст.

Політичний та соціально-економічний розвиток князівства

У період феодальної роздробленості Київське князівство ще деякий час залишалося сильним, розвиненим. Київ був основним державним та духовним центром не тільки Русі, а й усієї Східної Європи, населення якого становило до 50 тис. осіб. За київський престол боролося багато князів.

Київська земля розташована на середньому Подніпров’ї, була однією з найбільш густозаселених земель Русі. Тут були родючі чорноземи й поліські корисні копалини. Успішно розвивалися різноманітні ремесла, а вигідне географічне розташування князівства сприяло розвиткові торгівлі. Мала на своїй території близько 80 міст. Мережа річок пов’язувала Київську землю з різними частинами Русі та сусідніми народами.

Після смерті Мстислава Володимировича Київ утратив роль центру великої держави. Він перетворився на головне місто окремого князівства, за яке починалася боротьба між братами Мстислава - Ярополком, В’ячеславом, Юрієм та їхніми племінниками Ізяславом та Ростиславом.

Активно втручалися в цю боротьбу нащадки Святослава та його сина Олега Святославовича — чернігівські Ольговичі.

Заданими українського історика С. Томашівського, у Київському князівстві з 1146 р. по 1246 р. правило 24 князі, які 47 разів приходили до влади, 35 князювань тривало менше року, п’ять князів правили по три рази кожен, вісім князів — по два рази.

Ці факти свідчать про постійну і жорстоку боротьбу за владу.

1169 р. Напад на Київ суздальського князя Андрія Боголюбського. Два місяці захисники оборонялися. Нарешті Київ був захоплений і пограбований Андрієм Боголюбським (сином Юрія Долгорукого), що послабило важливу роль Києва як центру держави. Літописець розповідає: „не було милосердя нікому нізвідки: церкви горіли, християн убивали, а інших в’язали, жінок вели в полон, силоміць розлучаючи із мужами їхніми, діти ридали, дивлячись на матерів своїх. І взяли вони майна безліч, і церкви оголили від ікон, і книг, і риз, і дзвони познімали...” Вперше Київ було піддано такому розоренню.

Володимиро-суздальський князь посадив на київський престо брата Гліба й тим самим дав зрозуміти місцевій знаті про свій намір перетворити Київську землю на другорядне князівство.

Унаслідок братовбивчих суперечок Київ перетворився на провінційне містечко.

1203 р. Київ було дуже пограбовано половцями, яких привів на допомогу київський князь Рюрик Ростиславич, вигнаний з Києва галицько-волинським князем Романом Мстиславичем.

У Київській землі виникало кілька дрібних удільних князівств, центрами яких були міста: Вишгород, Білгород, Треполь, Канів.

Наприкінці XII ст. Київ неодноразово переходив із рук у руки до володимиро-суздальських, чернігівських, смоленських, галицько-волинських князів, поки в 1240 році його не було остаточно розграбовано і зруйновано монголами.

Висновки

1. Зруйнування Києва Андрієм Боголюбським і ослаблення Київського князівства призвело до посилення Володимиро-Суздальського князівства.

2. Постійні суперечки і війни призвели до того, що Київ утратив колишню могутність і своє значення центру руських земель і перетворився на звичайне містечко.

3. Ослаблене Київське князівство було змушене поступитися Галицько-Волинській державі.



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.